Quick Links

Competition Information

All netball takes place at Pinehurst School, 75 Bush Road, Albany. Your school team, or group of friends (not connected to a school) is invited to…

FAQs

The answers to the questions we get asked most frequently will be posted here…

Draws

Welcome to the 2019 Season!
Notes
  • Teams highlighted in green are playing two games this week)

  • Teams highlighted in grey have pool umpires assigned.

  • Time Requests: We regret that we are unable to accept any further time requests this season.

  • Grading will be run over the first four – six weeks of the league (this is dependent on the team numbers and combinations). During grading the draw will be done weekly. Each week we do our best to get the draw out as quickly as possible – thank you for your patience.

  • Draws: Once published, draws are final and will not be changed

  • Rules: Rules & Guidelines for the Winter League can be viewed here.

  • Map: To see the map which outlays our courts, please click here.

  • Click on a date below to download a .pdf version of the draw for that day..

  • We hope you all enjoy your games and remember Kidzplay Netball is about learning and having fun.

Courts A – F are the main courts (left off the entrance drive way)
Courts 1 & 2 are the middle courts (right off the entrance drive way)
Courts 3 & 4 are the top courts (near the exit drive way)
Courts 5 & 6 are in the Arena (see map.)

11 May

18 May

25 May

08 June

15 June

22 June

29 June

27
Jul

03 Aug

10 Aug

17 Aug

24 Aug

31 Aug

07 Sep

Please make sure to note which court your game is on as it may be different from last week. From this week the Year 1s will be playing in the Arena (Courts 5&6). Please see map for location.

Kidzplay Netball

Draw3 August 2019

 

YEAR 6

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Gym

Forrest Hill Tuis

6

Sherwood Spaniels

6

6A

09.25am

Gym

Dairy Flat Hornets

6

Target Road Amigo's

6

6A

10.05am

Gym

Wainui Rockets

6

Oteha Shooting Stars

6

6A

10.45am

Gym

Glenfield Sparks

6

Westminster Comets

6

6B

11.25am

Gym

Mairangi Bay Mini Ferns

6

St Joseph's Eagles

6

6B

12.05pm

Gym

Hobsonville Pt Hercules

6

Sherwood Labradors

6

6B

12.45pm

Gym

Glenfield Rainbow Diamonds

6

City Impact Year 5/6

6

N/C

 

YEAR 4 - YEAR 5

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 1

Dairy Flat Stingers

4

Wainui Jets

4

4A

09.20am

Ct 1

BBS Sapphires

4

Glamorgan Flames

4

4A

09.55am

Ct 1

Marina View Comets

4

St Johns Blossoms

4

4A

10.35am

Ct 1

Marina View Warriors

5

St Joseph's Shooting Stars

5

5A

11.15am

Ct 1

Hobsonville Pt Dream Team

5

Target Road Taniwha's

5

5A

11.55pm

Ct 1

Bayfield Blaze

5

Torbay Sharks

5

5A

12.35pm

Ct 1

Greenhithe Magic

4

Marina View Diamonds

4

4A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 2

Forrest Hill Fantails

5

Pinehurst Year 4/5

5

5C

09.20am

Ct 2

Hobsonville Pt Hobby Spirits

5

St Joseph's All Stars

5

5C

09.55am

Ct 2

Coatesville Cuties

5

Kura Turehu

5

5C

10.35am

Ct 2

Sherwood Terriers

5

Torbay Dolphins

5

5B

11.15am

Ct 2

Bayfield Bandits

5

Wainui Comets

5

5B

11.55pm

Ct 2

Dairy Flat Bumblebees

5

Marina View Heat

5

5B

12.35pm

Ct 2

Oteha Super Stars

5

Torbay Stingrays

5

5C

 

YEAR 3 - YEAR 4

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct A

Coatesville Fast Foxes

4

St Johns Bluebells

4

4C

09.20am

Ct A

CBS Fantails

4

Westminster Sapphires

4

4B

09.55am

Ct A

Torbay Tuis

4

Bayfield Fire Bolts

4

N/C

10.30am

Ct A

Forrest Hill Keas

4

Sunnynook Sunsets

4

4C

11.05am

Ct A

Kristin Steel

4

Willow Park Firebirds

4

4B

11.40am

Ct A

Mairangi Bay Thunder

4

Upper Harbour Bumblebees

4

4B

12.15pm

Ct A

BBS Ferns

4

Murrays Bay Mystics

4

4C

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct B

Sherwood Beagles

4

Target Road Tigers

4

4E

09.20am

Ct B

Wainui Gems

4

Willow Park Magic

4

4D

09.55am

Ct B

Oteha Emeralds

3/4

St Joseph's Red Ferns

4

4E

10.30am

Ct B

Glamorgan Red Dragons

4

Torbay Keas

4

N/C

11.05am

Ct B

CBS Swifts

4

Upper Harbour Grasshoppers

4

4E

11.40am

Ct B

St Johns Daisies

4

Murrays Bay Tigers

4

4D

12.15pm

Ct B

Greenhithe Tuis

4

Pinehill Ponies

4

4D

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct C

Albany Wild Cats

4

Upper Harbour Dragonflies

4

N/C

09.20am

Ct C

St Joseph's Mighty Ferns

4

Torbay Pukekos

4

4F

09.55am

Ct C

CBS Magic

3/4

Greenhithe Mystics

4

4F

10.30am

Ct C

Bayfield Springs

4

Westminster Rubies

3/4

4F

11.05am

Ct C

Glenfield Unicorns

3/4

Marina View Mystics

3/4

4G

11.40am

Ct C

Oteha Bright Stars

3/4

Target Road Moonlight

3/4

4G

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct D

Glamorgan LOL's

3

Willow Park Mystics

3

3A

09.20am

Ct D

Bayfield Stars

3

Mairangi Bay Tuis

3

3B

09.55am

Ct D

Bayfield Comets

3

City Impact Year 3

3

3B

10.30am

Ct D

St Johns Tulips

3

Wainui Stars

3

3A

11.05am

Ct D

St Joseph's Magic

3

Torbay Wetas

3

3A

11.40am

Ct D

Forrest Hill Kakarikis

3/4

Kristin Magic

4

4G

12.15pm

Ct D

Dairy Flat Daisies

3

Greenhithe Emeralds

3

3A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct E

Albany Cool Cats

3

Sherwood Chihuahuas

3

3B

09.20am

Ct E

St Johns Sunflowers

3

Willow Park Pulse

3

3D

09.55am

Ct E

Bayfield Rockets

3

CBS Mystics

3

3C

10.30am

Ct E

BBS Flames

3

Coatesville Chilli Peppers

3

3B

11.05am

Ct E

Dairy Flat Dolphins

3

Mairangi Bay Piwakawakas

3

3C

11.40am

Ct E

Hobsonville Pt Stars

3

Murrays Bay Magic

3

3C

12.15pm

Ct E

Kristin Stars

3

Target Road Stars

2/3

3C

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct F

Albany Fire Birds

3

St Joseph's Mystics

3

3E

09.20am

Ct F

Coatesville Stars

3

Greenhithe Rubies

3

3E

09.55am

Ct F

Murrays Bay Ferns

3

Torbay Grasshoppers

2/3

3D

10.30am

Ct F

BBS Diamonds

3

CBS Tuis

3

3E

11.05am

Ct F

Glamorgan Red Pandas

3

Pinehurst Rainbows

3

3E

11.40am

Ct F

CBS Diamonds

3

Greenhithe Shooting Stars

3

3D

12.15pm

Ct F

Marina View Storm

3

Sunnynook Sunrays

3

3D

 

YEAR 1 - YEAR 2

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 3

Bayfield Bumblebees

2

Kristin Dovetails

2

Ponga

09.20am

Ct 3

Glamorgan Supergirls

2

Sunnynook Sunbeams

2

Ponga

09.55am

Ct 3

Bayfield Butterflies

2

Upper Harbour Ladybirds

1/2

Kauri

10.30am

Ct 3

St Johns Poppies

2

Westminster Emeralds

2

Ponga

11.05am

Ct 3

Greenhithe Diamonds

2

Hobsonville Pt Magic

2

Ponga

11.40am

Ct 3

Pinehill Dragons

2

Hobsonville Pt Redwings

1/2

Kauri

12.15pm

Ct 3

BBS Stars

2

Mairangi Bay Rainbows

1/2

Kauri

12.50pm

Ct 3

Albany Butterflies

2

Murrays Bay Rockets

2

Kauri

 

 

BYE

 

City Impact Year 1/2

1/2

Rimu

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 4

Greenhithe Sapphires

2

Wainui Galaxy

2

Mataī

09.20am

Ct 4

Bayfield Bunnies

2

St Johns Roses

2

Mataī

09.55am

Ct 4

Forrest Hill Kahus

1/2

Sherwood Pugs

1/2

Mataī

10.30am

Ct 4

Glamorgan Thunder

1/2

St Joseph's Hot Shots

2

Rimu

11.05am

Ct 4

Dairy Flat Diamonds

2

Westminster Diamonds

1/2

Rimu

11.40am

Ct 4

Hobsonville Pt Kittyhawk

1/2

Oteha Sparkling Stars

1/2

Rimu

12.15pm

Ct 4

Pinehurst Unicorns

2

Willow Park Tactics

2

Mataī

12.50pm

Ct 4

Coatesville Kitty Kats

2

Marina View Lightning

1/2

Rimu

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 5

Dairy Flat Super Stars

1

Wainui Asteroids

1

N/C

09.15am

Ct 5

Greenhithe Fireflies

1

St Joseph's Twinkle Toes

1

N/C

09.45am

Ct 5

Glenfield G'babies

1

Pinehurst Pixies

1

N/C

10.15am

Ct 5

St John's Daffodils

1

Willow Park Steel

1

N/C

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 6

BBS Force

1

Albany Fire Flies

1

N/C

09.15am

Ct 6

BBS Blaze

1

Murrays Bay Diamonds

1

N/C

09.45am

Ct 6

Bayfield Ladybirds

1

Glamorgan Angels

1

N/C

 

 

 

 

 

 

 

 

Teams highlighted in grey have pool umpires assigned to them

Teams highlighted in yellow to play 'Non Comp' friendly games this week (N/C)

 

N/C

Non-competitive