Quick Links

Competition Information

All netball takes place at Pinehurst School, 75 Bush Road, Albany. Your school team, or group of friends (not connected to a school) is invited to…

FAQs

The answers to the questions we get asked most frequently will be posted here…

Draws
Welcome to the 2019 Season!

We extend a warm welcome to all new teams that have registered with Kidzplay Netball and we wish you and all existing teams an enjoyable Spring League.

PLEASE NOTE: The 2019 Spring League starts on 19 October! There are no games on 26th October (Labour weekend)

The Draw for 19 October is shown below. The draws for the future weeks will be available here shortly. More information regarding the Spring League can be found here.


Notes
  • Teams highlighted in green are playing two games this week)

  • Teams highlighted in grey have pool umpires assigned.

  • Time Requests: We regret that we are unable to accept any further time requests this season.

  • All games are non- competitive (N/C)

  • Draws: Once published, draws are final and will not be changed

  • Rules: Rules & Guidelines for the Spring League can be viewed here.

  • Map: Please click here to see the site plan which shows where the courts are.

  • A printable version of the draw(s) is(are) available by clicking the highlighted date(s) below.

Kidzplay Netball

Draw 19 October 2019

 

YEAR 5 - YEAR 6

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Gym

Pinehurst Falcons

Rookies

Y6

09.20am

Gym

BBS Rockets

Oteha Shooting Stars

Y6

09.55am

Gym

Forrest Hill Tuis

Wainui Falcons

Y6

10.30am

Gym

Greenhithe Sponges

Sherwood Spring Spaniels

Y6

11.05am

Gym

BBS Rush

Sister Act

Y6

11.40am

Gym

BBS Ravens

Glenfield Rainbow Diamonds

Y5/6

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct 1

Albany Shooting Stars

Marina View Misfits

Y5

09.20am

Ct 1

Marina View Warriors

Sunnynook Saturday Girls

Y5

09.55am

Ct 1

Albany Shooting Stars

BBS Heat

Y5

10.30am

Ct 1

Marina View Heat

Torbay Tornadoes

Y5

11.05am

Ct 1

Fire Breathing Kittens

Sherwood Terriers

Y5

11.40am

Ct 1

Bayfield Blazing Bandits

Torbay Seagulls

Y5

12.15pm

Ct 1

Oteha Super Stars

Westminster Comets

Y5

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct 2

Hobsonville Pt Spirits

Mairangi Bay Ferns

Y5/6

09.20am

Ct 2

Bayview Mystics

Hobsonville Pt Hercules

Y5/6

09.55am

Ct 2

Hobsonville Pt Spirits

Pinehurst Pukekos

Y5/6

10.30am

Ct 2

Glenfield Sparks

Pinehill Sapphires

Y5/6

11.05am

Ct 2

Forrest Hill Fantails

Torbay Turtles

Y5

11.40am

Ct 2

BBS Hurricanes

Pinehill Emeralds

Y5

 

YEAR 3 - YEAR 4

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct A

Murrays Bay Mystics

CBS Fantails

Y4

09.20am

Ct A

Marina View Comets

Murrays Bay Tigers

Y4

09.55am

Ct A

Murrays Bay Mystics

St John's Bluebells

Y4

10.30am

Ct A

Greenhithe Rockets

Sunnynook Sunsets

Y4

11.05am

Ct A

BBS Sunblazers

Wainui Hawks

Y4

11.40am

Ct A

Forrest Hill Keas

Torbay Tuis

Y4

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct B

Kristin Phoenix

Greenhithe Mystics

Y4

09.20am

Ct B

Kristin Steel

Upper Harbour Bumblebees

Y4

09.55am

Ct B

Glamorgan Red Dragons

St John's Daisies

Y4

10.30am

Ct B

Bayfield Springs

Torbay Piwakawaka

Y4

11.05am

Ct B

BBS Starbursts

Torbay Kereru

Y4

11.40am

Ct B

Pinehurst Fantails

Oteha Bright Stars

Y3/4

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct C

CBS Magic

Glenfield Unicorns

Y4

09.20am

Ct C

CBS Swifts

Sherbay

Y4

09.55am

Ct C

Oteha Emeralds

Bayview Magics

Y3/4

10.30am

Ct C

Albany Wild Cats

Westminster Sapphires

Y4

11.05am

Ct C

Bayview Tactix

Pinehurst Kingfishers

Y3/4

11.40am

Ct C

Forrest Hill Kakarikis

Hobsonville Pt Stars

Y3/4

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct D

Longwood

Upper Harbour Fireflies

Y3/4

09.20am

Ct D

Kristin Stars

Wainui Stars

Y3

09.55am

Ct D

Bayfield Stars

Sunnynook Sunrays

Y3

10.30am

Ct D

BBS Flames

Mairangi Bay Tui

Y3

11.05am

Ct D

Bayfield Comets

St John's Tulips

Y3

11.40am

Ct D

Glamorgan LOLs

St Joseph's Magic

Y3

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct E

Greenhithe Sparklettes

Torbay Ferns

Y3

09.20am

Ct E

CBS Diamonds

Torbay Stars

Y3

09.55am

Ct E

Mairangi Bay Piwakawakas

Sherwood Chihuahuas

Y3

10.30am

Ct E

BBS Flash

Bayfield Rockets

Y3

11.05am

Ct E

Marina View Storm

Westminster Rubies

Y3

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct F

BBS Force

Pinehill Rubies

Y2/3

09.20am

Ct F

St John's Sunflowers

Willow Park Mystics

Y3

09.55am

Ct F

Albany Wekas

Glamorgan Red Pandas

Y2/3

10.30am

Ct F

Glenfield Rainbow Blossoms

Willow Park Steel

Y2/3

11.05am

Ct F

CBS Mystics

Greenhithe Glitterati

Y3

11.40am

Ct F

CBS Tuis

St Joseph's Mystics

Y3

 

YEAR 1 - YEAR 2

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct 3

Murrays Bay Rockets

St John's Poppies

Y2

09.20am

Ct 3

Pinehurst Tuis

City Impact Year 2

Y2

09.55am

Ct 3

Greenhithe Diamonds

Kristin Dovetails

Y2

10.30am

Ct 3

Pinehurst Tuis

Sunnynook Sunbeams

Y2

11.05am

Ct 3

Westminster Diamonds

St John's Roses

Y2

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct 4

Bayfield Blossoms

Hobsonville Pt Orion

Y2

09.20am

Ct 4

Hobsonville Pt Redwings

Ponsonby Pearls

Y2

09.55am

Ct 4

Marina View Lightning

Oteha Sparkling Stars

Y1/2

10.30am

Ct 4

Glamorgan Spring Chix

Upper Harbour Ladybirds

Y1/2

11.05am

Ct 4

Forrest Hill Kahus

Sherwood Pugs

Y1/2

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.45am

Ct 5

Glenfield Little G's

Pinehurst Bellbirds

6-aside

09.15am

Ct 5

Glenfield Little G's

Glamorgan Flamingos

6-aside

09.45am

Ct 5

BBS Mavericks

Willow Park Magic

6-aside

10.30am

Ct 5

Torbay Rockets

Whenuapai Bombers

7-aside

11.05am

Ct 5

Torbay Rockets

CBS Galaxies

7-aside

11.40am

Ct 5

Bayview Ferns

CBS Stars

7-aside

Time

Ct

Team 1

Team 2

Grade

08.15am

Ct 6

Hobsonville Pt Kittyhawk

Torbay Shooting Ponies

6-aside

08.45am

Ct 6

Westminster Emeralds

Torbay Unicorns

6-aside

09.15am

Ct 6

BBS Magic

City Impact Year 1

6-aside

09.45am

Ct 6

BBS Mustics

Glenfield G'Babies

6-aside

10.30am

Ct 6

Pinehurst Kiwis

Willow Park Vixens

7-aside

11.05am

Ct 6

Glamorgan Angels

St John's Daffodils

7-aside

11.40am

Ct 6

CBS Bluebells

Upper Harbour Butterflies

7-aside